Zdravé potraviny? Po těchto jídlech ve skutečnosti přiberete!
Lenka Rejfířová
28. 7. 2017
Které výrobky, považované za zdravé potraviny nejsou zdravé? Poznejte vetřelce ve svém vyváženém jídelníčku!
Zdravé potraviny jsou takové, které mají vyvážený obsah živin, obsahují kvalitní sacharidy, bílkoviny, zdravé tuky, minerály a vitamíny. Některé oblíbené hity dietní výživy se pro vyvážený životní styl příliš nehodí, kvůli svému obsahu cukrů, nezdravých tuků či umělých látek.
Zdravé potraviny – obal vs. realita
Zdravé potraviny nebo reklamní triky? Zjistěte, jak je to s populárními dietními trháky doopravdy.
ovesné vločky
Už jste někdy cítili po celý den břicho jako balón? Možná za to může vaše snídaně. Ačkoliv výživoví poradci doporučují jejich konzumaci každý den, je třeba dát pozor na přípravu.
Vločky obsahují množství vlákniny a betaglukanu (sacharid, který podporuje tvorbu krvetvorby a imunitu), to je v pořádku. Problémem ale je vysoký obsah kyseliny fytinové, které se řadí mezi tzv. antinutrienty, látky, které zabraňují vstřebávání základních živin, jako jsou bílkoviny, minerály, vitamíny a opět sacharidy. Kyselinu fytinovou lze z vloček odstranit fermentací za pomoci vody, pohankové mouky (obsahuje fytázu, která rozbíjí fytiny), ale kdo z nás má čas na to, nechávat vločky bobtnat v pokojové teplotě.
Antinutrienty z vloček dobře odstraní citrusová šťáva: namočte je přes noc do citronové nebo pomerančové šťávy a ráno jsou připravené. Samozřejmě pomůže i jejich povaření, které zabrání pozdějšímu nadýmání. Nikdy nejezte suché ovesné vločky!
krůtí šunka
Dětská šunka, fitness šunka a další svým názvem lákají na dietní jídlo. Krájenou šunku v supermarketu ale nekupujte, dokud si nepřečtete složení: zdravá krůtí šunka, kterou nejspíš jíte kvůli kvalitním bílkovinám, by rozhodně neměla obsahovat glukózovo-fruktózový sirup (levnější náhražka cukru), želatinu ani mouku. Sledujte také množství soli, která zbytečně zadržuje vodu v těle: její obsah by měl být do 400mg na 100 g.
ochucené jogurty, kefíry, probiotické nápoje
Ochucené jogurty, probiotické nápoje a kefíry na přední straně obalu hrdě hlásí, že mají živé kultury a bakterie. A na vás je kelímek nebo láhev otočit a přečíst si ingredience. Jako první by mělo být mléko, jogurt, syrovátka, zkrátka mléčná složka. Barviva z červené řepy či mrkve (beta-karoten) jsou v pořádku, cukr v malém množství (ideálně jako poslední složka v seznamu) se ještě také dá snést, pokud nekonzumujete více než 500ml denně.
Glukózovo-fruktózový sirup, tzv. přírodně identické aroma, sójový lecitin už součástí zdravého jídelníčku nejsou, jejich příjmem podporujeme ukládání škodlivých látek a tuků v těle.
veggie dobroty
Zdravé potraviny? Vegetariánské burgery, veganské sýry, pizza a podobné výrobky je třeba brát s rezervou, protože nemusí jít o zdravou stravu. Výrobce nám sice na obalu říká ´´neobsahuje živočišné výrobky´´ ale to ještě neznamená, že se nejedná o hmotu plnou tuku a soli.
Tady máme odpověď na otázku, proč jsou někteří vegetariáni a vegani štíhlí, a jiní bojují s nadváhou. Některé veggie výrobky jsou totiž dokonalými potravinami k tloustnutí. Dejte si pozor také na ochucená sójová mléka (podobný problém jako s výše zmíněnými mléčnými produkty). Kontrolujte obsah soli, cukrů a umělých látek.
müsli tyčinky, proteinové tyčinky
Prokletí všech, kteří nečtou etikety jsou müsli tyčinky a tzv. flapjacky. Pokud na ně nedáte dopustit, protože dobře tiší hlad mezi jídly či při sportu, snažte se najít takové, které opravdu obsahují více ořechů, vloček a sušeného ovoce, než rafinovaného cukru a glukózovo-fruktózového sirupu (ten je mnohdy úplně první, tedy nejvíce zastoupenou ingrediencí). Extrudované lupínky z kukuřice nebo sóji vám také příliš živin nedodají. Z tohoto důvodu se müssli tyčinky za zdravé potraviny považovat nedají.
To samé platí o proteinových tyčinkách: název mluví o proteinu, tyčinky jsou ale ve skutečnosti sacharidovou bombou s množstvím umělých látek, aby dlouho vydržely. Raději volte práškový protein a vyrobte si z něj skvělé koktejly na hubnutí!
Pomůcka při čtení obalů: zdravá tyčinka má méně než 6 ingrediencí, přidaný cukr neobsahuje vůbec nebo až na posledních místech, neobsahuje aromata a barviva. Skvělé jsou tzv. raw tyčinky, které obsahují pouze datle a ořechy jako hlavní složku, případně kakao či ovoce.
Čtěte také: Raw dieta neboli syrové jídlo. Jak začít a jídelníček na hubnutí
sushi
Sushi s kamarádkou all you can eat? Dejte pozor na množství. Pokud jste někdy vyráběli sushi doma, víte, že v receptu na rýži je množství cukru. V sushi rolce potom konzumujete velmi malé množství bílkovin z ryby, miniaturní část zeleniny a spoustu (bílé, necelozrnné) rýže.
Japonci ale jedí sushi každý den! Patří tedy sushi mezi zdravé potraviny? Na sushi je zdravá řasa a syrové rybí maso, zbytek vám příliš prospěšných látek do těla nedodá. V restauraci se nenechte zlákat open bufetem, raději si vyberte pár rolek z menu, ať nemáte chutě sníst všechno, co vidíte.
Hot rolls, smažené obalované rolky samozřejmě také nejsou to pravé. Šetřete i se sójovou omáčkou, která obsahuje velké množství soli a často také glukózovo-fruktózový sirup. Ptejte se v restauraci na light verzi omáčky, která by měla být bez přidaného cukru (sirupu) a s omezeným množstvím soli.
rýžové chlebíčky
Tady mají nutriční poradci pravdu. Pufované rýžové chlebíčky, sladké či slané, jsou sice lehoučké a vypadají jako geniální jídlo pro dietu, ale ve skutečnosti je to s nimi jinak. Tzv. pufováním zrna nabobtnají a odpaří se z nich voda. Trvá to pár vteřin a výživové látky jsou zachovány. To je skvělé.
Problémem ale je, že se pufováním zvýší glykemický index výrobku a jeho hodnota dosáhne na 80 GI. Vysoký glykemický index znamená, že se jedná o potravinu, která zvýší obsah vašeho krevního cukru v rekordně krátkém čase. Po krátké době ale dojde opět ke snížení hladiny cukru a máme hlad, a hlavně chuť konzumovat víc cukrů. Výkyvy krevního cukru vedou k tloustnutí.
Rýžové, kukuřičné a jiné pufované výrobky můžete ze svého jídelníčku s chutí vyřadit, protože nepatří z hlediska glykemického indexu mezi zdravé potraviny. A v případě těch politých čokoládovou hmotou je to jasné: vyhýbejte se jim obloukem.
Čtěte také: Skoncujte se závislostí na cukru snadno a rychle
ledový zelený čaj
Proč je na našem seznamu? Jako většina průmyslově vyráběných nealko nápojů má velké množství cukru nebo glukózovo-fruktózového sirupu a k tomu dávku umělých aromat (ano, těch, které jsou na obale nazvány přírodně identické) a barviv. Připravte si ho v horkých dnech raději sami doma: uvařte čaj, přidejte šťávu z citronu a oslaďte medem. Dejte vychladit a podávejte s ledem.