Honička v práci, děti, rozchod s partnerem…to vše nám přináší stres, a hubnutí nepřichází. Jakmile ale dáme pořádku psychiku, nadbytečná kila jdou dolů. Jak na to?
Zjistěte, jak zhubnout, když nás stresuje práce nebo složité životní období.
Stres a hubnutí – málo času, více kil navíc
Pod pracovním tlakem se často zaoblíme, protože nemáme čas na zdravé stravování, plánování jídla, a o cvičení nechceme ani slyšet. Když nastanou výčitky svědomí, obvykle se snažíme kila navíc řešit překotným cvičením jednou za měsíc a bláznivými dietami, které mohou mít pro organismus neblahé následky (např. známý jojo efekt).
Výživový poradce Petr Havlíček radí, že kromě zdravé výživy a cvičení je třeba se při hubnutí zaměřit také na životní styl člověka, jeho mentální a zdravotní stav.
Stres a hubnutí – zařaďte zpátečku
Odpočinek zní jako banální faktor při ztrátě kil – avšak právě on je léčivým faktorem číslo jedna, když je řeč o stresu a hubnutí.
Pro ztrátu tuků pomáhá odpočinek jak aktivní, tak pasivní. Vyrazit s dětmi na výlet, zahrát si s kolegy squash, zajít na masáž nebo si přečíst knížku může být dobrý začátek pro relaxační chvíle, ve kterých zapomenete na každodenní starosti. Zařaďte tyto výjimečné momenty do svého týdenního programu a při jejich dodržování buďte striktní.
Stres a hubnutí – pozor na emoce
„Takzvané emoční jedení je častým problémem dnešní západní civilizace, “ říká obezitoložka Jitka Herlesová. Jíme, když jsme nešťastní, z nudy, nebo prostě protože jsme zvyklí si u televize dát brambůrky a zmrzlinu.
V některých případech dochází k emočnímu jedení i když jsme s emocemi na vrcholu, například po zvládnutí náročné zkoušky nebo úkolu v práci. „Většině lidí se při konzumaci jednoduchých sacharidů (potravin s cukrem), tučného a slaného aktivuje v mozku tzv. „systém odměny“. Jde o evolučně vyvinutý mechanismus, který našemu tělu říká, že sladké, tučné a slané je pro naše tělo velmi dobré z hlediska přežití a máme tudíž takových potravin sníst co nejvíce, “ dodává specialistka.
V případě negativních emocí se ale z emočního jedení může stát porucha zvaná syndrom záchvatovité přejídání, a ta už nebezpečná je.
Syndrom záchvatovitého přejídání
Jde o poruchu příjmu potravy, kdy dotyčný běžně jí o hodně větší porce jídla než ostatní, a nedokáže se při konzumaci zastavit. Svoje přejídání často tají před okolím a ihned po snědení množství sladkostí nebo jiných pochutin má výčitky svědomí. V tomto případě je potřeba vyhledat odbornou pomoc.
Hubnutí a stres – zabraňte tloustnutí chytře
Výživový specialista Martin Škaba doporučuje při hubnutí namísto vytváření předsevzetí typu už nikdy nesním…otevřít mysl občasnému hřešení.
Raději omezte na minimum potraviny, které vašemu tělu nepřináší nic dobrého (kromě momentální radosti): sladkosti a tučné pochutiny s prázdnými kaloriemi typu brambůrky, hranolky nebo míchané alkoholické nápoje. Pokud ale jdete na posezení s kamarády, naučte se namísto pocity viny dát si v klidu něco nezdravého, a následující den si přidejte na tělesné aktivitě, anebo volte dietnější potraviny. Zkrátka, všeho s mírou platí i při zdravé dietě.
Vyzkoušejte: 60 dní bez cukru. Co se stane s vaším tělem?
Ženy: nezapomeňte na to, že naši váhu a chutě olivňuje také menstruační cyklus. Když poznáte svoje tělo v jednotlivých fázích měsíce, přestanete se stresovat s neutěšitelnými chutěmi na sladké, protože se jedná o zcela normální jev zdravého ženského organismu.
Stres – hubnutí ze stresu
Když je náš organismus dlouhodobě vystaven stresu, kila jdou buď skokem dolů, anebo nahoru. V případě hubnutí ze stresu ale hubneme kromě tuků i svalovou hmotu.
Naše tělo v případě hubnutí ze stresu, i když vypadá štíhle, nepřišlo o kilogramy pomocí zdravého jídla a cvičení, a proto je třeba si dát pozor na podvýživu a následný jojo efekt, který nastane, jakmile stres odezní. Najděte si novou tělesnou či psychickou aktivitu, která vám přináší radost. Může to být obyčejná jízda na kole, při které “vypnete” myšlenky na práci a osobní život.
Čtěte také: Jak často jíst při hubnutí. Je 5x denně správně?
Snažte se jíst pravidelně a vyzkoušejte nové recepty se zdravými igrediencemi, které vám udělají radost i v těžkých chvílích: skvělé jsou teplé polévky, ovesné kaše a rostlinná mléka. Ty uklidní naši mysl a zároveň potěší chuťové pohárky.