Jakou jógu si vybrat? 5 nejoblíbenějších jógových stylů v ČR
Redakce
17. 7. 2018
Jóga se v našich končinách stala za poslední léta fenoménem. Propadli jste již tomuto cvičení také nebo stále hledáte svůj pravý styl? Zakladatelka a instruktorka jógových center Dům Jógy Věra Vojtěchová nám představuje ty v našich končinách nejoblíbenější.
Powerjóga
Powerjóga je v západních zemích nejrozšířenějším stylem, i když ho nemůžeme nazývat přímo tím klasickým v pravém slova smyslu. Často překvapí začátečníky, kteří mají o józe představy jako o meditativním cvičení, svojí dynamikou a celkovou fyzickou náročností. Powerjóga je zaměřena na protažení a posílení svalů celého těla. Jednotlivé pozice se u ní dynamicky střídají a důraz je kladen hlavně na sílu a ohebnost. Rozvíjí koncentraci, vědomé ovládání těla. Je vhodná i ke zhubnutí nebo udržení váhy. Navíc vede k psychické a fyzické relaxaci.
Pro koho je vhodná
Je vhodná pro aktivnější zdravé jedince bez vážnějších zdravotních potíží a pro všechny, kteří potřebují pro praxi více pohybu a dynamičnosti.
Vinyasa jóga
Vinyasa jóga se na rozdíl od powerjógy snaží více než o dynamiku o plynulé provedení jednotlivých pozic a jejich volné splynutí s dechem. Každý pohyb u ní sleduje nádech nebo výdech. Představuje dokonale sladěnou techniku dechu a pohybu. Cvičení bývá dynamičtější a fyzicky náročnější a vyžaduje maximální soustředění.
Pro koho je vhodná
Vinyasa jóga již předpokládá určitou základní znalost jednotlivých pozic, je tedy vhodnější spíše pro ty, kteří mají už alespoň pár lekcí jógy za sebou. Patří stále k dynamičtějším, mladším jógovým školám, a tak její cvičení uvítají zejména ti, kdo se chtějí nejen protáhnout, ale také trochu zapotit.
Čtěte také: Jak se naučit odpočívat kreativně? Získejte klid a zdraví
Hathajóga
Hathajóga je již o něco blíže klasickému podání jógy. Lekce začíná relaxací a přes průpravné cviky se přejde k ásanám (pozicím), kdy se důraz klade na dech, správnost provedení a výdrž v každé pozici. Mezi pozicemi jsou zařazovány krátké pauzy pro zklidnění, kdy pozice doznívá a zvyšují se její účinky. Cvičení klasické jógy vás dokáže neuvěřitelně zklidnit, zbavit stresu a napětí, snižuje krevní tlak a celkově uvolňuje
Pro koho je cvičení vhodné
Je vhodné téměř pro každého bez ohledu na věk a tělesnou kondici. Každý cvičí dle svých možností. V případě zdravotních potíží je o nich důležité informovat lektora.
Hot jóga
Hot jóga není na rozdíl od výše jmenovaných tří ustálenějších forem samostatným jógovým stylem, ale vylepšeným cvičení jógy, které se liší jednou zásadní věcí – cvičí se v prostorech vytopených na cca 38 – 41 stupňů Celsia. S vyšší teplotou se jóga a její účinky stávají intenzivnější, cévy se rozšiřují, svaly uvolňují a dovolí tělu protáhnout se do maximálních poloh, aniž by hrozilo svalové zranění nebo křeč. Dochází také ke zvýšené detoxikaci vnitřních orgánů, vylepšuje se flexibilita svalů a vytrvalost i odolnost organizmu.
Pro koho je cvičení vhodné
Hot jóga je především vhodná pro ty jedince, kterým cvičení jógy je blízké, ale potřebují se u cvičení pořádně zapotit, nebo pokud je vaše tělo mimořádně ztuhlé a běžné protahování vám příliš nepomáhá. Hot jóga se naopak nedoporučuje nemocným s kardiovaskulárními chorobami, chronicky nemocným a těhotným a hypermobilním jedincům.
Čtěte také: Zdravotní benefity hot jógy. Zlepšete si pleť i imunitu
Hormonální jóga
Hormonální jóga opět není klasickým jógovým stylem ve své pravé podstatě, ale cvičení z nich vycházející upravené na míru něžnějšímu pohlaví. Lekce je zaměřená výhradně na vyladění ženské energie. Začíná relaxací a pokračuje speciálními ásanami s dýcháním do reprodukčních orgánů. Celá lekce je soustředěná zejména na dech a techniky, které umožňují přesné vedení energií v těle tak, aby se postupně vyrovnala hladina hormonů a došlo k ideálnímu harmonickému vyladění v celém organizmu.
Pro koho je cvičení vhodné
Je vhodné pro každou ženu bez ohledu na věk a tělesnou kondici. Pomáhá harmonizovat reprodukční orgány vyrovnáním hormonálních hladin v těle – a to jak v období dospívání, kdy může zmírnit nepříjemně bolestivou menstruaci, tak v čase plodnosti, kdy pomáhá při potížích s početím a i při menopauze, kde harmonizuje rozkolísanou hormonální hladinu a zlepšuje průběh období klimakteria.
Průkopnice jógy a zakladatelka jógových center Domů Jógy v Praze Věra Vojtěchová na závěr doplňuje: „V józe není kladen důraz na ohraničování. Každá hodina a styl může být odlišný od samotného přístupu instruktora a jeho způsobu vedení lekcí. Pokud někdo s jógu začíná, doporučovala bych vyzkoušet více instruktorů a zjistit jaký styl a vedení mi osobně nejvíce vyhovuje. Naopak se nenechte odradit první hodinou, která není podle vašeho gusta. Ta následující vás může mile překvapit,“ uzavírá zkušená instruktorka jógového světa.