Běhání je skvělý způsob, jak zhubnout. Bezpočet žen a mužů se zbavilo nadbytečných kilogramů a následně si váhu udrželo díky této jednoduché formě cvičení. Samotné běhání ovšem nestačí. Pokud chcete zhubnout běháním, je nutné tomu také přizpůsobit jídelníček. Zároveň si musíte vštípit způsoby a metody běhání, které jsou nejefektivnější. To vám pomůže vyhnout se běžným chybám a dosáhnout svých cílů.
Méně kalorií, více pohybu
Ve chvíli, kdy se snažíte zhubnout běháním, je velmi důležité upravit jídelníček a dosáhnout negativní energetické bilance. Pokud spálíte více kalorií, než konzumujete, začnou ubývat přebytečná kila. Proto je ideální, když se trénink skládá z cvičení, které vyžadují hodně energie. V takovém případě nebudete muset trávit hodiny posilováním. Pomalý běhy v přirozeném tempu je dobrý pro nastartování metabolismu, ale není příliš účinný pro odbourávání tuku. Pro spalování kalorií je nejlepší intenzivní cvičení, které má aerobní povahu a zvýší tepovou frekvenci. Navíc svaly vyžadují po cvičení spoustu energie, aby se zregenerovaly. Po zvýšené námaze organismus díky tomu dále spaluje kalorie, i když už necvičíte.
Různé druhy běhu
Existuje mnoho různých stylů běhu a možností, jak zhubnout běháním, z nichž každý má svůj vlastní specifický účel a výhody. Základní formou je to, co většina lidí nazývá normální běh. Jsou to krátké až středně dlouhé běhy kolem 10 km v přirozeném tempu. Dlouhé běhy probíhají stejným tempem, ale na větší vzdálenosti přibližně 15 až 20 km. Běhání na dlouhé vzdálenosti pomáhá zlepšit svou celkovou zdatnost a vytrvalost. Ideální metoda, jak zhubne člověk běháním, je běh v intervalech. Krátké a intenzivní běhy se opakují několikrát s krátkými přestávkami. Poběžíte například půl kilometru svižným tempem a před dalším kilometrem zvolníte na 200 metrů tempo. Tímto stylem běhu trénujete sílu a rychlost. Podobně jako intervalové běhy funguje i běh do kopce. Nahoru běžíte v co nejrychlejším tempu a dolů jen vyklusáváte. Při běhání do kopce a z kopce zvyšujete svůj výkon, rychlost a zároveň zlepšujete vytrvalost. Můžete se například rozhodnout, že zhubnu běháním břicho, a pak se vyplatí vsadit na tento typ běhu.
Jak dlouho běhat pro hubnutí a jak často běhat, závisí především na způsobu běhu. Při intervalovém běhu a běhu do kopce půjde hubnutí rychleji. Delší spalování kalorií v klidovém režimu po výkonu zase zajistí, když si po intenzivním tréninku dáte ještě pomalý běh. Ten se nejčastěji dělá po náročnějším běhání, čímž se přidá další vzdálenost k celkovému běhu. Například 4minutový běh s pohodlným tempem po těžším běhu. Další variantou je progresivní běh, kdy začnete v pomalejším tempu a postupně zrychlujete, jako při běžeckých závodech. Trénujete tím vytrvalost, rychlost a snižujete únavu. Když vám kamarádka řekne: „Zhubla jsem běháním,“ velmi pravděpodobně vsadila na jednu z intenzivnějších forem běhu.
Běhání, hubnutí, výsledky
Jak už bylo řečeno, hubnutí vyžaduje, abyste spálili více kalorií, než konzumujete. Běh je skvělá volba, protože spaluje více kalorií než většina jiných druhů cvičení. Je to díky tomu, že běh vyžaduje, aby mnoho různých svalů pracovalo najednou. Zejména intenzivní intervalový trénink spaluje používáním různých svalů při maximálním výkonu velké množství kalorií. Jednu studie prokázala, že při běhu na 1600 metrů tělo spálí víc kalorií než při chůzi na stejnou vzdálenost. Konkrétně se ukázalo, že člověk o hmotnosti 70 kilogramů může spálit až 372 kalorií během 30 minut, a to s mírným tempem 10 km za hodinu. Zhubli jste běháním a chcete si váhu udržet? Zkuste pro změnu jezdit na kolečkových bruslích nebo se podívejte na běhání hubnutí diskuze.