Menu
JenOHubnutí.cz
Co nejíst při hubnutí

60 dní bez cukru. Zhubněte a poznejte další výhody, proč nejíst cukr

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

14. 4. 2017

Chcete získat nový pohled na potraviny, které denně jíte? Toužíte po zdravějším životě? Anebo si přejete zhubnout těch pár kilo navíc a vypadat na léto skvěle? Vyzkoušejte 60 dní bez cukru.

Jste připraveni na velkou výzvu v oblasti svojí výživy? Vyzkoušejte 60 dní bez cukru. Dáte odpočinout svému tělu od neustálé přeměny cukru na tuky a snahy o detoxikaci. Získáte zdravější životní styl a možná i nové sebevědomí (nejspíš totiž shodíte pár kilo)!

60 dní bez cukru (a bez umělých sladidel)

Co se tím vlastně myslí, když se řekne ´´60 dní bez cukru´´? Jedná se o vyloučení potravin, které obsahují rafinovaný cukr (řepný či třtinový) nebo jiná sladidla s velkým množstvím fruktózy (uměle vyrobená sladidla, glukózovo-fruktózový sirup, sirup z agáve).

A proč 60 dní? Měsíc je málo. Pokud své tělo naučíte žít bez cukru a vytrváte po dobu 2 měsíců, je velká šance, že budete chtít cukr a výrobky z něj ze svého života vyloučit třeba jednou provždy. A i kdyby ne, je dobré dát organismu na chvíli oddych od průmyslových chutí a dopřát mu kvalitní potraviny s přírodními cukry.

60 dní bez cukru – co je špatného na fruktóze?

Řepný a třtinový cukr se skládá ze dvou jednodušších cukrů, přesněji z jedné molekuly glukózy a jedné fruktózy. Fruktóza má dva zásadní problémy: vzniká na ní silná závislost a také se skoro z poloviny mění v těle na tuk (oproti tomu glukóza jen z asi 5 %).

Ano, fruktóza je i v ovoci. Jenže ovoce je plné vlákniny, která zajistí, že se fruktóza do těla vstřebá jen z malé části, a navíc se díky ní při jídle rychleji cítíme sytí. Naopak sladkosti s cukrem dostatek vlákniny neobsahují, a proto je fruktóza v nich obsažená nebezpečná – mění se na nepřátelské tuky, které ohrožují vnitřní orgány a mají z velké části na svědomí řadu nepříjemných civilizačních chorob, jako jsou nádorová onemocnění, cukrovka nebo vysoký tlak. 

Proč 60 dní bez cukru?

Ve skutečnosti bychom se rafinovanému cukru měli vyhýbat po celý život. Realita je ale taková, že jsme na cukr “naučení“ už od dětství. Stačí si přečíst etiketu dětských pokračovacích mlék, jejichž výrobcem je ve velkém množství i Nestlé. Jako sladidlo zde nejčastěji najdete glukózovo-fruktózový sirup, levnější náhražku klasického cukru – tak si firma připravuje rodnou půdu pro budoucí teenagery a dospěláky, co si budou pochutnávat na čokoládách a tyčinkách. A nejsou to jen opravdové sladkosti, které konzumujeme ve velkém.

Jak správně tušíte, velké množství fruktózy najdeme i v alkoholu nebo v předpřipravených jídlech (polotovarech). A dále tu jsou zdánlivě zdravé potraviny, jako je třeba ovocný jogurt (mrkněte na etiketu), celozrnné pečivo nebo různé výrobky bez cukru (ale zato s pořádnou dávkou sladidel), jako žvýkačky.

60 dní bez cukru – můžu jíst ovoce?

Ano, ovoce, zelenina i čerstvé džusy jsou povoleny – nejedná se totiž o rafinovaný cukr, a navíc je fruktóza obsažená v ovoci doplněná o vlákninu, která dovolí fruktóze jen částečné vstřebání do těla.

Vyloučení cukru – je to dieta?

V určitém slova smyslu ano, budete dávat pozor na to, co jíte. Na druhou stranu ale po dobu vynechání cukru budete jíst dle libosti. Žádné počítání kalorií, jen hlídání složení potravin. Budete zkoušet nové recepty a zjistíte, kolik je možností slazení jídel a dezertů. Nicméně, více než dieta je bezcukrový režim novým životním stylem, díky kterému získáte zpět svoje zdraví a energii.

60 dní bez cukru – a co alkohol?

Alkohol musí jít stranou, alespoň se o to pokuste. Pokud by ovšem sklenka dobrého vína byla jediným porušením dvouměsíční bezcukerné kúry, tak je to v pořádku.

Co získáte po 60 dnech bez cukru?

Zhubnete, minimálně 2-3 kila (pokud nebudete denně konzumovat smažená jídla). Pokud budete zároveň dodržovat nějaký cvičební program, nebo se aspoň 3x týdně půjdete proběhnout či svižněji projet na kole, připravte se na pochvalné pohledy okolí.

Dále se vám změní chuť. K lepšímu. Vaše chuťové pohárky najednou přestanou být bombardovány umělou sladkou chutí a získají představu o tom, co je to přírodní sladkost – jako například kousek čerstvého ovoce. Sledujte, jak se mění vaše chutě.

Zhruba po dvou týdnech cukrové odvykačky si vyzkoušejte Malé cvičení pro trénink sladké chuti: Ochutnejte 3 různé druhy jablek za sebou (např. granny smith, red delicious, jonathan) a vnímejte rozdíl mezi sladkostí, kyselostí a strukturou. Tak zjistíte, jak velký je chuťový rozdíl jen mezi jedním druhem ovoce – a spousta nových chutí na vás teprve čeká!

Na co si dát pozor!

Protože jsme na příjem rafinovaného cukru zvyklí (někdo na větší a jiný na menší množství), pokud tělu izolovanou dávku fruktózy v podobě čokoládového dortu nebo limonády nedodáme, začne se bouřit.

Příznaky toho, že se tělo začíná zbavovat posledních zásob a zvyká si na režim bez bílé drogy mohou být bolesti hlavy, nespavost, neklid a rozrušení. Nemluvě o tom, že budete mít samozřejmě nesnesitelnou chuť na něco sladkého. Pokud ale přemůžete sami sebe, máte téměř vyhráno. A kdo ví, jestli se z 60 dní nestane 90, a potom rok…

Připravte se také na to, že se vám může dočasně zhoršit stav pleti, protože se organismus pomocí kůže bude čistit. Po pár týdnech se to ale srovná a vy naopak získáte jemnější pleť bez nedokonalostí.

Co jíst, když máte chuť na sladké

Skvělým sladidlem je sirup z datlí – obsahuje jen 15-30 % fruktózy. A můžete si ho vyrobit i sami doma.

Domácí datlový sirup

Ingredience: sušené datle 10ks, citron, voda

10 sušených datlí dáme do misky a zalijeme teplou vodou. Necháme nasáknout asi 30 min a potom scedíme vodu. Datle dáme do mixéru, přidáme 1,5 šálku vody a šťávu z 1 menšího citronu. Mixujeme asi 1 minutu, nebo dokud se ingredience nespojí – měla by se vytvořit hustá tekutina medové barvy. Uchováváme v ledničce po dobu až dvou týdnů.

Vhodná sladidla, například pro pečení nebo slazení jogurtů a snídaňových směsí jsou také rýžový sirup (mix glukózy a maltózy, bez fruktózy), stévie (dejte si pozor, abyste opravdu koupili stévii, a ne směsi stévie s dalšími levnějšími sladidly) anebo jednoduše kousky čerstvého ovoce, jako jsou hrozny, banány nebo jahody.

Naopak nevhodným sladidlem je hodně používaný agávový sirup. Ten je dost nešťastnou náhradou klasického cukru, protože má ve svém složení hezky tučných 80 % fruktózy.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

60 dní bez cukru. Zhubněte a poznejte další výhody, proč nejíst cukr